დავითმა აირჩია მორიას მთა იერუსალიმში, როგორც ადგილი მომავალი ტაძრისთვის, რათა განთავსდეს კიდობანი, რომელიც დღეს ცნობილია როგორც ტაძრის მთა ან ჰარამ ალ-შარიფი. თუმცა, ღმერთმა არ მისცა მას ტაძრის აშენების უფლება, რადგან მან "ბევრი სისხლი დაღვარა". ამის ნაცვლად, მისმა ვაჟმა სოლომონმა, რომელიც ცნობილია როგორც საზოგადოებრივი სამუშაოების ამბიციური მშენებელი, ააშენა იგი.
აშენა თუ არა მეფე დავითმა პირველი ტაძარი?
როგორც მომავალი ტაძარი , დავით აირჩია მორიას მთა, ან ტაძარი მთა, სადაც იყო სჯეროდა, რომ აბრაამს აშენდა სამსხვერპლო, რომელზეც შეეწირა თავისი ვაჟი ისააკი. … პირველი ტაძარი აშენდა დავითის ვაჟის, სოლომონის მეფობის დროს და დასრულდა ძვ.წ. 957 წელს.
აშენა თუ არა მეფე დავითმა ტაძარი?
მთელი ისრაელი იდგა, მეფემ აუხსნა, რომ მამამისმა დავითმა განიზრახა ტაძრის აშენება, მაგრამ ღმერთმა აირჩია დავითი ხალხის სათავეში. ღმერთმა თქვა, რომ დავითი არ იყო შესაფერისი ადამიანი ტაძრის ასაშენებლად; ამის ნაცვლად, ღმერთმა თქვა, რომ სოლომონმა უნდა აეშენებინა ტაძარი და მან გააკეთა.
ვინ ააშენა ღვთის ტაძარი?
მეფე სოლომონმა, ბიბლიის თანახმად, ებრაელთა პირველი ტაძარი ააგო ამ მთის წვერზე დაახლოებით ძვ. ბაბილონის მეფე ნაბუქოდონოსორმა, რომელმაც მრავალი ებრაელი გაგზავნა გადასახლებაში.
რა ააშენა მეფე დავითმა?
როგორც ისრაელის მეორე მეფემ ააშენა დავითიპატარა იმპერია. მან დაიპყრო იერუსალიმი, რომელიც მან ისრაელის პოლიტიკურ და რელიგიურ ცენტრად აქცია. მან ისე საფუძვლიანად დაამარცხა ფილისტიმელები, რომ მათ სერიოზულად აღარ შეუქმნიათ საფრთხე ისრაელების უსაფრთხოებას და მან შემოიერთა სანაპირო რეგიონი..