1864 წლის 15 ნოემბრიდან 21 დეკემბრამდე კავშირის გენერალი უილიამ ტ. შერმანი ხელმძღვანელობდა დაახლოებით 60 000 ჯარისკაცს 285 მილის მანძილზე ატლანტადან სავანამდე, ჯორჯია. შერმანის ზღვისკენ მარშის მიზანი იყო საქართველოს მშვიდობიანი მოსახლეობის შეშინება კონფედერაციული საქმის მიტოვებით..
რა მოხდა შერმანის ზღვისკენ მარშის შემდეგ?
ზღვისკენ მსვლელობამ, რომელიც დასრულდა სავანის დაცემით 1864 წლის დეკემბერში, გაჭრა დანგრეული რკინიგზა, გაძარცვეს ფერმები და გადამწვარი პლანტაციები საქართველოს სოფლებში. სავანაში მიღწევის შემდეგ შერმანმა გააფართოვა თავისი კამპანია განადგურების კაროლინაში..
რა მოხდა, როდესაც შერმანი და მისი ჯარები ჩავიდნენ სავანაში?
1864 წლის 10 დეკემბერს კავშირის გენერალი უილიამ ტი. … გზად, შერმანმა გაანადგურა ფერმები და რკინიგზა, დაწვა საწყობები და გამოკვება თავისი ჯარი მიწიდან..
ვინ იბრძოდა შერმანის მარში ზღვისკენ?
შერმანის ლაშქრობა ზღვისკენ (ასევე ცნობილი როგორც სავანის კამპანია ან უბრალოდ შერმანის მარში) იყო ამერიკის სამოქალაქო ომის სამხედრო კამპანია, რომელიც ჩატარდა საქართველოს მასშტაბით 1864 წლის 15 ნოემბრიდან 21 დეკემბრამდე, მაჯის მიერ.. გენერალი უილიამ ტეკუმსე შერმანი კავშირის არმიიდან.
რა შედეგი მოჰყვა შერმანის მარშის ზღვას?
შერმანის მარშიზღვამ გაიარა დაახლოებით 285 მილი (459 კმ) 37 დღის განმავლობაში. მისმა ჯარებმა განიცადეს 1300-ზე მეტი მსხვერპლი, კონფედერაციამ განიცადა დაახლოებით 2300. 7, 500 სავანაში და მის გარშემო.